Wszystko, co musisz wiedzieć o stylu basic

Wtorek, 17 Listopad 2020
Angielskie słowo basic oznacza 'podstawowy', 'elementarny'. Chodzi więc o to, że basicowe ubranie jest fundamentem, podstawą danego outftu – w oparciu o nie możemy zbudować coś nowego, wykreować pewną stylizację. Styl basic odznacza się przede wszystkim uniwersalnością, prostotą i minimalizmem. To jego główne cechy. Owy minimalizm szczególnie w ostatnich latach zyskał wiele sojuszników i sojuszniczek. Okazało się bowiem, że często mniej znaczy lepiej. Jako że basic staje się coraz bardziej i bardziej popularny, warto przyjrzeć mu się bliżej.

Propozycje ubrań basicowych

Przejdźmy do konkretów. Wiemy już, czym basic jest, ale jakie dokładnie ubrania można nazwać basicowymi? Są to rzeczy proste, przeważnie gładkie i stonowane kolorystycznie. Znajdziecie je choćby w kolekcji Basic butiku Stylownia. Z estetyką basic kojarzą się głównie białe, bawełniane T-shirty – mówi się, że każdy powinien mieć taką bluzkę w swojej szafie, ponieważ pomoże ona stworzyć elegancką, casualową i sportową stylizację. Basic to również topy bez rękawów, klasyczne jeansy (prosto skrojone), tzw. mała czarna, klasyczna marynarka czy beżowy trencz. Dodatkowa zaletą ubrań basic jest to, że wyróżniają się one też naturalnymi, oddychającymi materiałami, takimi jak bawełna, len czy kaszmir.

Z czym nosić?

No właśnie – z czym? Niektórym połączenie gładki T-shirt + proste spodnie + czarne buty może wydać się nudny. Są oczywiście fani i fanki całkowitego minimalizmu, jednak basicowe ubrania mają być Twoim płótnem, na którym coś namalujesz, stworzysz. Mała czarna nie będzie już tylko małą czarną, jeżeli zarzucisz na nią rockową kurtkę, dobierzesz odpowiednią biżuterię, a całość uzupełnisz kolorowym paskiem. Gładką bluzkę z krótkim rękawem natomiast połączysz zarówno z żakietem i spódnicą, jak i ze sportową bluzą. Ważne jest także to, że basicowe ubrania są bardzo praktyczne i funkcjonalne, a oprócz tego – ponadczasowe. Nie będziesz się zastanawiać, co z nimi zrobić, ponieważ pasują do wszystkiego.

Dla kogo?

Myślę, że znasz już odpowiedź na to pytanie, mianowicie: dla wszystkich. Styl basic nie ogranicza się do jednego typu sylwetki, grupy wiekowej czy charakteru. Można powiedzieć, że jest otwarty na różnorodność, a oprócz tego przywodzi na myśl jedno słowo: klasa. Klasa, która może, ale nie musi wiązać się z klasyką. Basicowe ubrania z pewnością posłużą Ci więcej niż jeden czy dwa sezony. Można pokusić się o stwierdzenie, że nawet dłużej niż pięć – przy dobrych wiatrach!

Dlaczego warto? Fenomen basicu

Dlaczego basic jest tak popularny? Jeden z powodów to oczywiście coraz bardziej dominująca moda na minimalizm, ale także chęć dbania o środowisko. Chodzi o to, by mieć w swojej garderobie mniej ubrań – takich, które rzeczywiście nosimy i które możemy dobierać do różnych outfitów. Styl basic wiąże się również z wygodą i komfortem. Zasada „nieważne, jak się czujesz, ważne, jak wyglądasz” przestaje obowiązywać. I bardzo dobrze! Najistotniejsze jest, byś mogła wyrazić siebie poprzez modę i przy okazji czuć się świetnie.