Jak ubrać się w góry?

Piątek, 6 Maj 2022
Grono miłośników górskich, pieszych wycieczek, a przede wszystkim oglądania niesamowitych widoków stale się powiększa. Przemierzanie kolejnych kilometrów na szlaku ma wiele zalet, zarówno dla zdrowia fizycznego, psychicznego, jak i ogólnej wydolności organizmu, niemniej jednak każda wycieczka w góry wymaga odpowiedniego przygotowania. Najważniejszym elementem, który decyduje o przebiegu wycieczki jest odpowiednie dobranie garderoby, dlatego też warto dowiedzieć się, jak prawidłowo ubrać się w góry.

Najważniejsze zasady doboru odzieży na górską wycieczkę!

Wycieczka górskim szlakiem jest formą aktywności fizycznej, która jest coraz częściej wybierana w społeczeństwie. Trekking jest sportem dla każdego, niemniej jednak pogoda na szlaku potrafi zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonych piechurów. Skompletowanie odpowiedniego ubioru daje szansę na ochronę ciała przed kapryśną pogodą, mroźnym wiatrem czy opadami deszczu, co wpływa na zachowanie najlepszego komfortu termicznego.

Podczas zakupu dzieży na górską wycieczkę należy zwrócić uwagę na:

  • termoaktywność odzieży - na wycieczkę górką warto wybrać ubranie z oddychających, ale doskonale utrzymujących temperaturę materiałów,
  • swobodny i wygodny krój - ubrania w góry powinny być uszyte w taki sposób, aby swoją konstrukcją nie krępowały ruchów, a zapewniały maksymalną swobodę podczas pokonywania kolejnych kilometrów na szlaku,
  • bezpieczeństwo w trakcie użytkowania - odzież dedykowana do noszenia na górskie wycieczki powinna doskonale odprowadzać wilgoć, a także utrzymywać skórę suchą, co wpływa na ochronę naskórka przed przegrzaniem czy otarciami.

Warto pamiętać, że najlepszym sposobem ubioru na pieszą wędrówkę górską jest założenie odzieży na tak zwaną cebulkę. Warstwowe ubranie pozwoli na zabezpieczenie organizmu przed przegrzaniem oraz wychłodzeniem w trakcie zmieniającej się pogody na szlaku.

Jakie spodnie wybrać na pieszą wędrówkę w górach?

Spodnie trekkingowe damskie lub męskie są najlepszym typem spodni, który sprawdzi się na górskim szlaku. To specjalnie opracowany element garderoby, dedykowany osobom uprawiającym trekking, którego głównym zadaniem jest zapewnienie piechurowi ochrony oraz komfortu podczas marszu.

Podczas zakupu konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na na rodzaj tkaniny wykorzystanej do ich uszycia. Materiał powinien być przewiewny i oddychający, ale wytrzymały i odporny na rozdarcia. Spodnie do trekkingu powinny mieć swobodny, komfortowy krój oraz dodatkowe zabezpieczenia na kolanach, które ochronią skórę przez otarciami, na przykład podczas upadku.

Ochrona przed deszczem i wiatrem na szlaku - co warto wiedzieć?

Górska wycieczka jest ciekawą formą aktywności sportowej. Osoby wybierające się w góry muszą pamiętać, że pogoda na szlaku jest bardzo zmienna, dlatego przed wyjściem w domu należy zaopatrzyć się w odzież chroniącą przed deszczem i mroźnym wiatrem. Doskonałym sposobem na ochronę ciała przed przemoczeniem czy chłodem jest zaopatrzenie się w odpowiednią kurtkę.

Kurtka przeciwdeszczowa damska lub męska przeznaczona do trekkingu uszyta jest z tkaniny, która zapewnia ochronę przed przenikaniem deszczy i wiatru do ciała. Taki czynnik jest niezbędny do utrzymania właściwej ochrony termicznej przed wychłodzeniem i obniżeniem temperatury ciała, czego skutkiem mogłoby być przeziębienie. 

Właściwy ubiór i zakup odpowiednich elementów garderoby jest gwarancją udanej wycieczki górskiej. Przygotowując się do wędrówki warto zaopatrzyć się w wodoodporną kurtkę, spodnie trekkingowe, a także wygodny T-shirt i skarpety, które pozwolą ochraniać ciało przed chłodem, wodą oraz przegrzaniem.